Designed and built with care, filled with creative elements

(0242) 317 01 01 info@laraakd.com Şirinyalı Mah. İsmet Gökşen Cad. No:96 Muratpaşa/Antalya

Üst
Image Alt
  /  Eğitim   /  Kimler TOEFL, Kimler IELTS Sınavına Katılmalı?

Kimler TOEFL, Kimler IELTS Sınavına Katılmalı?

Son yıllarda yabancı dil öğrenenler için yetkinlik derecesini resmi olarak ispatlamak adına girilen yeterlilik sınavları arasında hangisinin daha gerekli ya da önemli olduğu konusu tartışılıyor.

Dil öğrenenler dil okulları ve kursların yanı sıra çeşitli eğitim forumlarına başvurarak IELTS mi TOEFL mı sorusuna yanıt arıyor.

Şimdi bu sınavlara yönelik aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulacağınızı düşündüğümüz bilgiler paylaşacağız.

IELTS bir diğer adıyla Uluslararası Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizcenin geçerli olduğu kurumlarda çalışmak ya da yurtdışında öğrenim görmek isteyen kişilerin sadece genel İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla değil, kişilerin İngilizce üzerindeki 4 ayrı becerisini ve buna bağlı olarak bu dile hakimiyetini ölçen bir sınavdır. IELTS, dil becerilerini amaca uygun ve dünya çapında kabul edilen standartlar çerçevesinde değerlendirir ve başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar tüm seviyeleri kapsar.

Günümüzde hızla gün popülerliği artmakta olan IELTS için her yıl 2 milyona yakın kişi başvuru yapıyor. IELTS sınavı, stratejileri ve özel hazırlanma teknikleri gerektiren bir sınav olmasına karşın, düşünüldüğü kadar zor bir sınav değildir.

Şimdi biraz daha IELTS’e yakından bakalım;

IELTS sınavının Akademik ve Genel Eğitim biçimlerinde iki türü var. Adaylar öncelikle eğitim veya profesyonel iş alanlarındaki hedeflerine ve kendilerinden istenen vize taleplerine göre hangi tür sınava gireceklerine karar verirler.

Her iki sınavın da kendi içindeki bölümleri temelde aynıdır. Adaylar bu sınavlarda IELTS speaking, IELTS reading, IELTS listening ve IELTS writing becerilerini sergilerler. Dört ayrı bölümde dil becerisini de değerlendirmeye sunan adaylar bu dört bölüm içinde ayrı ayrı not alırlar ve bu alınan notların ortalaması adayın sınav notunu oluşturur.

IELTS sınavı başvuru işlemi internet üzerinden veya IELTS başvuru merkezlerinden gerçekleştirilebilir. İnternet üzerinden işlem yapabilmek için adayların kimlik belgesi(nüfus kağıdı) veya pasaportlarının renkli taranmış bir kopyasının bulunması zorunludur. Eğer belgelerinizin bir kopyası bulunmuyorsa bulunduğunuz şehirdeki kayıt temsilcileri tarafından da IELTS kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

IELTS sınav ücretleri ise yaklaşık 575 TL olarak belirlenmiştir. İnternet üzerinden yapılan başvurularda, adaylar ödeme işlemlerini IELTS başvuru tarihlerinden itibaren 48 saat içinde gerçekleştirmesi gerekir.

Ülkemizde birçok il içinde IELTS sınav merkezleri bulunmaktadır. Ancak her il için IELTS sınav tarihleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle sınava kayıt yaparken bulunduğunuz ilin sınav tarihlerini incelemeniz ve ona göre başvuru yapmanız sınava hazırlanma sürecinde size oldukça fayda sağlayacaktır. IELTS sınavı her ay en az bir kez gerçekleşmektedir. Hatta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bu sınavların her ay birden fazla açılması da söz konusudur.

Adaylar sınava giriş amaçlarına bağlı olarak IELTS sınavının IELTS Akademik ya da IELTS Genel olarak adlandırılan iki ayrı türü arasında tercih yaparlar. Özellikle akademik eğitim almayı amaçlayan kişiler IELTS Akademik sınavına, göçmenlik başvurusu için sınava giren adaylar ise IELTS Genel sınavına tabi olacaktır.

IELTS Akademik ve IELTS genel sınavları için aynı IELTS puanlama sistemi uygulanır. Ana ölçek puanı dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinin ortalaması ile oluşturulmaktadır. Bu dört bölüm için verilen puan ağırlığı ise eşittir. Örneğin IELTS listening puanlama işlemi, reading bölümü ile aynı puan ağırlığına sahip olabilmesi için 40’ar soru biçiminde hazırlanmıştır. Genel ölçek IELTS puan hesaplama işleminde ise adayların puanları en yakın tam ya da yarım sayıya yuvarlanacaktır.

IELTS sınavına girme hakkında bir sınırlama bulunmadığı gibi, adaylar ilan edilen sınav tarihlerini takip ederek yeniden sınava girebilirler.

IELTS sınav sonuçları en geç 13 gün sonra, posta yoluyla adayların kayıt oldukları adrese ulaştırılır. IELTS geçerlilik süresi 2 yıldır.

Adaylar için; IELTS sınavına hazırlanırken çıkmış sorular ve örnek geçmiş IELTS sınavları incelemesi yapmak sınavın temel soru yapısını kavranmasına fayda sağlar. Özel Lara Amerikan Kültür Yabancı dil Kursu olarak IELTS için hazırlık programları için özel test soruları hazırlamaktayız. Bu testlerin belirli bir süre zarfında çözülmesi adayların sınava daha hızlı hazırlanmasını kolaylaştırmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken konu sınava giren adayların çoğunluğunun IELTS kelimeleri ve IELTS writing kalıpları ile ilgili özel bir çalışma yapmadıkları için çoğu zaman en çok hataları bu bölümlerden gerçekleştirdiğidir. Bu nedenle sınava hazırlanırken size yol gösteren ve koçluk eden Eğitmeninizle birlikte kendinize ait IELTS taktikleri oluşturmanız, sınavda başarılı olmanız için önemli bir etken olacaktır.

Şimdide bir başka sınava, TOEFL’a yakından bakalım;

Test of English as a Foreign Language ‘’Yabancı Dil İngilizce Sınavı’’ biçiminde açılıma sahip olan TOEFL sınavı, Amerika ve Kanada başta olmak üzere pek çok ülkede kabul gören Amerikan İngilizcesi seviye tespit sınavı olarak adlandırılmaktadır.

İlk kez 1964 yılında TOEFL adıyla düzenlenen bu sınav, başlangıçta yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan üniversitelere girişte kullanılan bir test iken; günümüzde Hollanda, Birleşik Krallık, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 130 ülkede 10.000’e yakın üniversite ve kurum tarafından kabul görmektedir.

TOEFL Türkiye içinde yer alan bazı üniversite ve kurumlarda da geçerlidir. İngilizce TOEFL sınavının temel amacı, İngilizce eğitim veren okullarda okumak isteyen ve ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma seviyelerini belirlemektir.
TOEFL sınavının TOEFL iBT ve TOEFL PBT olarak iki farklı çeşidi var.

TOEFL PBT sınavı kağıt üzerinde gerçekleştirilir. Gelişen teknoloji ve TOEFL sınavına artan talep neticesinde 2005 yılından itibaren uygulamaya konulan TOEFL iBT sınavı ise internet üzerinden sağlanır.

TOEFL sınavının her iki türünde de farklı bölümler yer almaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştirildiği için günümüzde fazlasıyla rağbet gören TOEFL iBT sınavı TOEFL listening, TOEFL reading, TOEFL speaking ve TOEFL writing olarak 4 aşamada gerçekleşir.

TOEFL PBT sınavında ise TOEFL speaking topics aşaması bulunmaz. Bunun yerine bu sınav türünde kişilerin gramer bilgisini ölçen test ve TOEFL listening practice kısmı yer alır.

TOEFL essay topics ise her iki sınav türünde de bulunmaktadır.

TOEFL sınavını dünya çapında incelediğimizde toplamda en az 50 kez açılır ve adayların sınava giriş sınırı bulunmamaktadır.

Adaylar eğer katıldıkları sınavda başarısız olurlarsa, katıldıkları son sınavdan 12 gün geçtikten sonra bir sonraki sınava yeniden girme hakkına sahiptirler.

TOEFL başvurusu online yollardan, postayla, telefonla ya da şahsen yapılabilir. Online kayıt işlemi hızlı ve kolay gerçekleştiği için adaylar tarafından da en çok tercih edilen yöntemdir. Tek yapılması gereken gerekli bilgileri girdikten sonra dünya genelindeki sınav merkezleri arasından sınava girilen yerin seçilmesi ve ilgili tarihlerin belirlenmesidir.

TOEFL kayıt işleminin sınav tarihinden 3 ya da 4 ay öncesinden yaptırılması daha doğru olur çünkü aşırı talepten ötürü bazı sorunlar yaşanabilmektedir.

TOEFL sınav ücreti iki farklı TOEFL sınav türüne ve sınavın gerçekleştiği yere göre de değişebilir.

TOEFL sınavında İngilizce yazma, okuma, anlama ve konuşma becerileri standart ölçülere bağlı olarak değerlendirilmektedir.

TOEFL sınavı diğer sınavların aksine 120 puan üzerinden değerlendirilir.

TOEFL sınavının zorluğu ve içeriğinde farklı kategorilerin yer alması sebebiyle tam puan almak da oldukça zordur. TOEFL puan cetveli ise TOEFL iBT ve TOEFL PBT’de farklılık oluşturur.

TOEFL sınavında başarılı sayılmak için TOEFL 80 almak yeterli sayılır. Ancak TOEFL başarı puanları her kuruma göre de farklılık gösterebilir. Örneğin kişinin TOEFL başarı puanı sınavdan geçerli not sağlasa bile bazı üniversite ve kurumlar, sınav notunun yanı sıra sınav içindeki bölümlerin puanlama sistemine göre de değerlendirme yapabilmektedir.

Katılımcıların en çok ilgilendikleri konuların başında TOEFL kaç günde açıklanır sorusu gelmektedir. TOEFL sınav sonuçları sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra online olarak yayınlanmaktadır. İnternet üzerinden puanların açıklanmasının yanı sıra kişilerin seçtiği kurum ve kuruluşlara da TOEFL sonuçları otomatik olarak gönderilecektir. TOEFL sınavı geçerlilik süresi de aynı IELTS gibi 2 yıldır.

Ülkelere göre TOEFL tarihleri farklılık göstermektedir. Hatta herhangi bir ülkenin illerinde yer alan TOEFL sınav merkezleri arasında dahi bazı tarih farklılıkları söz konusudur. Örneğin TOEFL iBT 2017 yılına ait sınav takvimine göre en çok sınav açılan yerler İstanbul ve Ankara olmuştur.

Adayların TOEFL sınav başvurusu işlemini daha rahat sağlaması için ise sınav tarih çizelgesi aylar önceden resmi sayfalardan açıklanır. Böylece adaylar sınav tarihlerini öğrenmek için resmi sayfadan sınava girmek istedikleri ülkeyi ve bölgeyi seçerek kayıt işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

TOEFL sınavına hazırlık aşaması yüksek konsantrasyon ve disiplinle çalışmayı gerektiren bir süreçtir.

TOEFL soruları her sene farklılık göstermektedir. Ancak sınavın mantığını kavramak adına TOEFL çıkmış sorular incelemesinin yapılması TOEFL sınav sorularına karşı sizleri daha doğru bir şekilde hazırlayacaktır.

TOEFL konularına hakim olmanın yanında TOEFL örnek soruları da çözmeniz hem eksiklerinizi görmenizde hem de sınava doğru bir şekilde hazırlanmanıza yararlı olur.

Hem IELTS hem de TOEFL sınavlarına hazırlanırken başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar ihtiyaç duyacağınız tüm eğitimleri ve sınavda uygulamanız gereken özel teknikleri en verimli bir şekilde öğrenmenizi sağlamak için Özel Lara Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu olarak doğru kaynaklar ve disiplinli bir çalışma sistemi içinde sizlerde bu sınavlara hazırlamaktan memnuniyet duyacağız.

Post a Comment